O nás


DIVADLO KOŇA A MOTORA

 

Divadlo koňa a motora se soustředí na současné kočovné divadlo, tedy na formu pouličního, open-airového a outdoorového divadla. Skupina sleduje linii oživení tradic kočovného divadla, zároveň přesahuje do sféry sociálního divadla: primární náplní je přinášet divadlo do míst, která postrádají živou kulturu, do míst se sociálně vyloučeným obyvatelstvem. Po úspěšných uvedeních produkce Divadla koňa a motora na Easthetic Šírava, Divadelná Nitra a Rock for people se divadlo začalo věnovat i hraní na hudebních a divadelních festivalech.

Divadlo se zaměřuje hlavně na shakespearovskou dramatiku v rasantních úpravách. Představení jsou založena na výrazné stylizaci a zkratce, důraz se klade na přímou a bezprostřední komunikaci s diváky.

Divadlo založili (ještě jako studenti KALD DAMU) a dodnes jej tvoří: Markéta Dvořáková, Adriana Máčiková, Marie Švestková, Michal Hába a Šimon Spišák.

Hlavním činností DKM je Projekt Maringotka – která se uskutečnila v letech 2008, 2011 a 2012. Jedná se většinou o měsíční putování v maringotce, tažené koněm a každodenní hraní představení. V roce 2008 to byl Amlet – Příběh o princovi dánském (Nitransko), v roce 2011 Macbeth (Východní Slovensko),  letos Othello is black (severní Čechy – především Šluknovsko).

Zmíněné inscenace, nazkoušené pro letní putování s maringotkou, hrajeme i celoročně - ve verzi na automobilu: namísto maringotky je nám scénou osobní auto. Reakce jsou v tomto ohledů víc než spokojené - diváci na automobilové verzi oceňují hlavně její "punkovost".

Členové:

Markéta Dvořáková

Adriana Kubištová Máčíková

Vystudovala hudebně-dramatický obor na Konzervatoři v Bratislavě a herectví na Katedře Alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze. V současné je na doktorském studiu oboru Alternativní a loutková tvorba a její teorie pod vedením Doc. Miroslava Krobota. Je členkou divadla T601. Zajímá se o komunitní divadlo, divadlo mimo divadelní sály a divadlo pro děti.

Marie Švestková

Divadlu a recitaci se amatérsky věnovala už na gymnáziu ve svém rodném Novém Městě na Moravě. V roce 2007 byla přijata do ročníku herectví doc. Miroslava Krobota na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Již během studií jsme ji mohli vidět na prknech divadla Alfred ve Dvoře, byla členkou improvizační skupiny D.I.S.harmonie. Absolvovala v roce 2011 rolemi Matky Ubu, Holubicí z Ptačího sněmu, hamletem a Aglajou v Idiotovi. Po té si zahrála v několika kusech Eliadovy knihovny divadla Na Zábradlí - například 120ti dnech svobody a Ionescově Nosorožci. Věnuje se též storytellingu - v inscenaci studia Damúza První dáma platí, a dětem - má tříletou dceru a hraje pohádky s divadelními dílnami pro děti.
S DKM je od jeho vzniku v roce 2008.

Michal Hába

Vystudoval divadelní režii na KALD DAMU v Praze, věnuje se režii a herectví projektů alternativní scény, vedoucí umělecké skupiny Lachende Bestien. Momentálně je na doktorském studiu. Je hybnou silou pražské divadelní platformy Kartel. V DKM se kromě divadla zabývá koněm.

Šimon Spišák

Vystudoval divadelní režii na Katedře Alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze pod vedením Doc. Miroslava Krobota. Působí jako kmenový režisér v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Jako režisér pracuje v Divadle z Pasáže v Banskej Bystrici. Zajímá se o sociální a komunitní divadlo.